poniedziałek, 10 lutego 2014

Jak uspołeczniać malucha???

Dzisiejszy wpis skierowany jest głównie do rodziców, dziadków, cioć, wujków, opiekunów dzieci do drugiego roku życia. Maluchy do około trzecich urodzin głównie bawią się w pojedynkę, ale to nie znaczy, że towarzystwo innych dzieci jest im zbędne.
Przede wszystkim uspołecznienie!!! Zapytacie co to takiego? Przygotowanie naszej pociechy do funkcjonowania w grupie, nauka norm, reguł, zasad. Jest tego cała masa i tak na prawdę im wcześniej zaczniemy, tym lepiej.
Nasza Domi należy do tych szczęśliwców, którzy mają do dyspozycji Babcię. Na co dzień, gdy mama i tata pracują- Babcia jest niezastąpiona. Jednak od kiedy zaczęła chodzić i poczuła niezależność, to gdy tylko zauważy inne dzieci- ciągnie do nich jak magnes :-)
W najbliższej rodzinie jest jedynym maluchem, a więc rzadko ma okazję przebywać pośród rówieśników. W związku z tym szukamy różnych sposobów, żeby zapewnić jej kontakty z innymi dziećmi, gdyż tylko pośród nich możemy mówić o nauce relacji społecznych.
Wiosną i latem jest zdecydowanie łatwiej. Pamiętacie nasz post o piaskownicy? To w niej spędzamy czas podczas spacerów w cieplejszej aurze.
Co z pozostałym czasem? Polecamy zajęcia grupowe przeznaczone dla dzieci do drugiego roku życia. Jest to nie tylko okazja do nauki dla naszego malucha, ale także do doskonałej zabawy z rodzicem.
Na rynku jest wiele firm, które wychodzą właśnie z tego typu ofertą. Polecę Wam tu kilka, które moim zdaniem zasługują na uwagę.

PŁYWANIE

Zajęcia te przeznaczone są  dla dzieci, które ukończyły czwarty miesiąc życia. Co ciekawe, wskazane jest korzystanie z nich wody jesienią i zimą! Nic tak nie uodporniło naszej Domi jak basenowanie oraz spacery w minusowych temperaturach!
O zaletach samych ćwiczeń w wodzie pisać nie trzeba. Wymieniać tu można w nieskończoność: koordynacja ruchowa, zapobieganie nadwadze, prawidłowy rozwój napięcia mięśniowego, profilaktyka chorób kręgosłupa i oczywiście zaleta, która będzie pojawiała się w każdych zajęciach, na które dziecko uczęszcza w towarzystwie rodzica, czyli rozwój więzi na linni rodzic-dziecko.
Pływalnie, na których prowadzone są ćwiczenia z maluchami muszą spełnić specjalne wymogi- wyższa temperatura wody i powietrza, przewijaki w szatniach oraz trenerzy z anielską cierpliwością :-)

ZAJĘCIA UMUZYKALNIAJĄCE

Muzyka w znaczący sposób wpływa na rozwój dziecka. Jest przyjemnym relaksem, wyciszeniem, ale także ważnym bodźcem dla funkcjonowania mózgu. Naukowcy udowodnili, że dziecko już od 16 tygodnia w łonie matki- systematycznie słuchając muzyki- rodzi się z większą liczbą komórek nerwowych.
Domi uczęszczała na zajęcia przeznaczone dla dzieci od 4 miesiąca życia, które prowadzone były w szkole muzycznej. W prostych zabawach muzycznych zawarte były przeróżne sytuacje, podczas których maluchy mogły swobodnie odkrywać i odczuwać rytm, melodię oraz imitację dźwięków.

PIŁKA NOŻNA I NIE TYLKO

Tak, tak- nie pomyliłam się! Nasza księżniczka Domi i piłka nożna :-) Ćwiczenia, które wspomagają rozwój sprawności fizycznej, uklad mięśniowy i kostny. Zajęcia przeznaczone zarówno dla chłopców jak i dla dziewczynek. Prowadzone w grupach wiekowych, już od szóstego miesiąca życia. W zależności od wieku ćwiczenia mają na celu na samym początku pomóc w raczkowaniu i poruszaniu się,poprzez  koordynację, równowagę, zręczność aż do kontrolowania piłki i koordynacji ruchowej.

Następnym razem napiszemy o tym, co robić i gdzie chodzić, aby urozmaicać czas spędzony z maluchem...

2 komentarze:

  1. Tak, dzieci potrzebują się pobawić z innymi dziećmi. To jest ważne.. Żeby nie wyrosło na samotnika :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Żaden dorosły nie zastąpi dziecku kontaktu z dziećmi...

    OdpowiedzUsuń